Benut biobased bouwen als buitenkans!

De commissie Economie en Energie bespreekt vandaag de Monitor Circulair Zuid-Holland 2025. De gevolgen van ons grondstoffengebruik zijn groot, maar de transitiedoelen raken uit zicht. De ChristenUnie pleit daarom voor biobased bouwen: het gebruik van hernieuwbare, CO2-vastleggende grondstoffen in de bouw.
Het is belangrijk om vandaag te spreken over de circulaire economie. Als ChristenUnie vinden we het belangrijk om goed voor de schepping te zorgen. Maar het gaat verder dan dat.
Want we moeten ons ook rekenschap geven van de gevolgen die ons grondstoffengebruik heeft voor mensen ver weg en voor volgende generaties. En grondstoffen zijn ook steeds meer een strategisch vraagstuk. Kritieke grondstoffen raken op en worden duur. Kijk naar China dat de export van zeldzame aardmetalen beperkt. Daarom ondersteunen wij de doelstellingen en ambities, die ook in het coalitieakkoord van Zuid-Holland genoemd staan.
Op initiatief van de ChristenUnie is er in 2023 een menukaart opgesteld met opties om de transitie te verdiepen en te versnellen. Een keuzemenu is leuk als je de luxe hebt om te kiezen. Maar de gedeputeerde zegt terecht: de urgentie is onverminderd groot, maar de transitiedoelen raken uit zicht.
- Is de gedeputeerde bereid om alles van stal te halen, oftewel optie 4 en daar ook het geld voor uit te trekken?
Daarnaast breekt mijn fractie nogmaals de lans voor de win-win-combinatie van biobased bouwen. Daar liggen veel kansen. Voor vermindering van grondstoffen en voor de agrarische sector. De agrarische sector kan door de teelt van gewassen die in de bouw gebruikt kunnen worden een belangrijke bijdrage leveren aan de woningbouwopgave en de CO2-reductie. Bij biobased grondstoffen kan gedacht worden aan materialen als lisdodde, vlas, hennep of miscanthus (olifantengras). De lisdoddeplant heeft bijvoorbeeld van nature een isolerende werking dankzij de kleine luchtkamers die zich in de steel bevinden. Naast dat de lisdodde hierdoor uitermate geschikt is als duurzaam isolatiemateriaal, zorgt de plant ook voor minder bodemdaling. Hierdoor wordt verdere CO2-uitstoot tegengegaan.
De provincie kan een rol spelen bij het vormen van nieuwe productieketens en het bieden van zekerheid aan de bedrijven. Op die manier draagt de provincie zowel bij aan nieuwe kansen voor ondernemers als een groenere toekomst.
- Ziet de gedeputeerde deze kansen ook?
- Is GS bereid om daar de schouders onder te zetten en bijvoorbeeld in te zetten op een circulair akkoord met de bouw?
- Labels
Nieuwsarchief > 2025
september
- 17-09-2025 17-09-2025 14:51 - Benut biobased bouwen als buitenkans!
- 10-09-2025 10-09-2025 13:00 - Provincie, neem regie bij PFAS!
juli
juni
- 27-06-2025 27-06-2025 18:00 - Vragen over begroting en cultuur, media en erfgoed
- 11-06-2025 11-06-2025 12:00 - Samenhangende Aanpak Natuurherstel en Economie (SANE)
mei
- 21-05-2025 21-05-2025 11:56 - Voortgang eerste drie maanden 2025 Qbuzz in Zuid-Holland Noord
- 14-05-2025 14-05-2025 12:09 - De rol van de provincie bij het participatieproces bij Windpark Spui